Czarownica z Reszla

Czarownica z Reszla

Gotycki zamek w małym miasteczku Reszel na Warmii, leżącym w zakolu rzeki Sajny, zachował się nadspodziewanie dobrze. Zbudowany w latach 1350 – 1450, pozostawał aż do czasów I Rozbioru Rzeczpospolitej we władaniu biskupów warmińskich. Wówczas tę okazałą budowlę zamieniono na więzienie. W jednej z cel w 1807 r. uwięziono niejaką Barbarę Zdunk, biedną kobietę, samotną matkę czworga dzieci, od niedawna wprawdzie osiadłą w Reszlu, lecz uważaną przez tutejszych mieszkańców za czarownicę. Na swoje nieszczęście zakochała się w młodym dwudziestoletnim parobku, a gdy nie udawało jej się wyciągać go z karczmy, zakrzyknęła wobec świadków, iż zemści się w okrutny sposób.

W 1807 r. Reszel nawiedziły pożary. Najpierw spłonęła zamkowa wieża, nieco później niemal całe miasto. Na domiar złego  na wieść o zbliżaniu się wojsk napoleońskich trzymani na zamku więźniowie podnieśli bunt, powodując kolejny pożar. Ogień ogarnął zamek, kompletnemu zniszczeniu uległy wnętrza i dachy. Ogrom zniszczeń był tak poważny, że rozważano nawet rozebranie budowli. W dodatku żołnierze napoleońscy ostatecznie złupili miasto. Władze pruskie musiały więc znaleźć kozła ofiarnego, toteż podejrzenie padło od razu na Barbarę Zdunk, którą oficjalnie oskarżono o podpalenie miasta, poddano torturom i po procesie (22 czerwca 1808 r.) skazano na śmierć przez spalenie na stosie. Zarówno Izba Sprawiedliwości w Królewcu, jak król pruski Fryderyk Wilhelm II w Berlinie zatwierdzili wyrok. Ostatnią noc przed egzekucją nieszczęsna kobieta spędziła w celi w zachodniej baszcie zamku. Skazaną przywieziono wozem drabiniastym, skutą ciężkimi łańcuchami. Egzekucji dokonał kat z Lidzbarka, któremu zlecono poufnie, aby dyskretnie udusił ofiarę przed zapaleniem stosu, który 21 sierpnia 1811 r. zapłonął tuż za murami Reszla, na Wzgórzu Szubienicznym. Zbrodnia budziła szczególną odrazę gdyż Barbara była z pewnością niewinna, choć mogła być chora umysłowo. Potraktowano ją jak czarownicę, choć nie oskarżono o czary.

Od tamtego czasu mieszkańcy Reszla stali się świadkami niewytłumaczalnych i niepokojących zjawisk. Mają one miejsce na zamkowym dziedzińcu, gdzie podobno rozlegają się tajemnicze jęki i krzyki, wydobywające się ze znajdującej się tam głębokiej studni. Coś dziwnego dzieje się także za murami miasta, na moczarach, w pobliżu gotyckiego mostu łączącego strome brzegi rzeki Sajny, płynącej w głębokim wąwozie, niedaleko od Szubienicznej Góry. Tam wiodła droga z Reszla do Korsz i tam spalono Barbarę.

Ponura sława tego miejsca powoduje, że do dziś nikt z miejscowych nie odważa się tam wybrać, albowiem może usłyszeć przerażające jęki i żałosne zawodzenia, a nad wodą i brzegami rzeczki zobaczyć błędne ognie. Wśród świecących upiornym białym blaskiem płomyków pojawia się podobno cień Barbary.

Wieść niesie, że właśnie tutaj, wśród gęstych krzewów i zarośli, miało znajdować się wejście do tajemnego lochu, łączącego się z podziemiami zamku. Loch ów, odkryty na początku XX w., nie cieszył się jednak dobrą sławą. W 1914 r., kiedy miasto okupowały na krótko wojska rosyjskie, kilku żołnierzy weszło do tegoż lochu i nigdy zeń nie wyszło (podobny los stał się wcześniej udziałem innych śmiałków). Po tym wypadku władze kazały podziemny tunel zasypać; uczyniono to tak skutecznie, że zatracono miejsce, w którym znajdowało się wejście. Podczas II wojny światowej nastąpiła duża rotacja mieszkańców Reszla. W latach 40. tych ubiegłego wieku widywano jeszcze tajemnicze ognie na bagnach, ale powoli cała sprawa odchodziła w zapomnienie. Złowrogie opowieści odżyły, kiedy we wczesnych latach 70. tych, na fatalnym moście jeden z mieszkańców Reszla w tajemniczych okolicznościach rozbił motocykl, zabijając siebie i dziecko; nawierzchnia była sucha, motor sprawny, a jadący nim trzeźwy. Przypuszczano wówczas, iż zobaczył dziwną zjawę i przypomniano sobie wszystkie krążące podania, związane od dawna z tym ponurym miejscem.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Czarna Księżniczka z Szamotuł

      Szamotuły, miasto położone nad rzeką Samą, znane są nie tylko ze wspaniałych zabytków, lecz także (a może przede wszystkim) dzięki Czarnej Księżniczce – drugiej po kórnickiej Białej Damie najbardziej znanej wielkopolskiej zjawie. Duch błąka się nocami wok

      Stare, archiwalne zdjęcie lub pocztówka. Przedstawia wysoką budowlę ze spadzistym dachem na tle pejzażu. Jest to Baszta Czarnej Księżniczki w Szamotułach.
    • Silva Rerum

      Czarna Dama z Suchej Beskidzkiej

      Sucha Beskidzka słynie z zamku, nie darmo zwanego „małym Wawelem” i należącego kolejno do magnackich rodów Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nocami, w pustych i ciemnych krużgankach oraz w komnatach spotkać można widmo kobiety ubranej

      Stara rycina. Przedstawia pejzaż. Na pierwszym planie ciemny pas trawy i krzewów. Powyżej pas płynącej rzeki, a na jej powierzchni łódka z ludźmi. Za rzeką drzewa i na podniesieniu wznosi się rozległy, horyzontalny zamek. Powyżej duże pagórki i niebo. Jest to zamek w Suchej Beskidzkiej.
    • Silva Rerum

      Brzydka Wazówna

      Przejeżdżający przez Europę w 1652 r. włoski podróżnik Giacomo Fantuzzi (w Polsce spędził siedem lat) odwiedził 14 września miasto Neuburg, w którym zwiedzał tamtejszy kościół pałacowy Najświętszej Marii Panny. W skrupulatnie prowadzonym diariuszu podróży

      Portret kobiety w średnim wieku. Fryzura upięta w loki, zdobiona biżuterią. Na szyi korale, na białej ozdobie dekoltu upięta broszka z kamieniami. Jest to portret Anny Katarzyny Konstancji Wazówny - rycina Theodora Dircka Mathama.
    • Silva Rerum

      Śmierć królowej Wandy

       Wśród podań i legend opowiadających o Polsce baśniowej szczególną popularność zyskał mit o królowej Wandzie – pięknej, mądrej i nieustraszonej córce Kraka (Grakcha), władcy Krakowa. Postać jej zmieniała się wraz z kolejnymi interpretacjami tego mitu, lec

      Ilustracja przedstawia grupę ludzi na tle pejzażu. Pośrodku martwe ciało kobiety, którą przytrzymują inne kobiety, oraz mężczyzna. Jest to ilustracja przedstawiająca wyłowienie ciała królowej Wandy z Wisły.

    Słowa kluczowe

    Indeks geograficzny

    Indeks chronologiczny

    Indeks osobowy